Sposoby na blizny - kosmetyki i zabiegi

Sposoby na blizny - kosmetyki i zabiegi

Czy można usunąć blizny całkowicie? 

Niezależnie od tego czy blizny na Twoim ciele powstały na skutek urazu mechanicznego, czy usuwania nieudanego tatuażu, operacji czy choroby, to musisz wiedzieć, że świeże blizny można usunąć całkowicie, natomiast im starsza jest blizna, tym trudniej całkowicie ją zniwelować. Trzeba jednak zaznaczyć, że poprzez stosowanie różnych metod bliznę można znacząco rozjaśnić, przez co stanie się albo niemal niewidoczna, albo znacznie mniej widoczna. Po jakie sposoby na blizny warto sięgnąć? 

Naturalne sposoby na blizny 

Jak zwykle w przypadku problemów skórnych z pomocą przychodzi natura. Warto sięgnąć po żel aloesowy, olej kokosowy albo miód. Żel aloesowy, jak również miód to znane od wieków naturalne substancje, które mogą przyspieszać proces gojenia rany, a także wspomagają proces regeneracji skóry po oparzeniach. Z kolei olej kokosowy zawiera kwasy tłuszczowe, które pozytywnie wpływają na stan skóry. Oczywiście żaden z tych środków nie będzie cudownym specyfikiem na blizny, ale może sprawić, że rany zabliźnią się szybciej i w prawidłowy sposób. Według badań widoczność blizn mogą zmniejszać olejki eteryczne, a dokładnie olejek różany, który zawiera korzystne dla skóry przeciwutleniacze i kwasy tłuszczowe. 

Jakie kremy i maści apteczne mogą się sprawdzić? 

Na pewno zanim sięgnie się po zabiegi u kosmetyczki czy medycynę estetyczną, warto zacząć od kremów i maści aptecznych na blizny. Zawierają one naturalne składniki przyspieszające gojenie, ale i zmniejszające widoczność blizny. Na pewno preparaty mogą zawierać kolagen, który jest naturalnym składnikiem skóry i bierze czynny udział w procesie zabliźniania się rany. Jeśli chodzi o maści na blizny, to oczywiście można wybrać także te z retinolem. Jest to składnik, który pobudza produkcję kolagenu. Istotne znaczenie ma również zawartość witaminy C, która wpływa pozytywnie na proces regeneracji skóry i namnażanie się nowych komórek w ranie. Na gojące się rany można stosować także żele i plastry z silikonem, które wpływają na prawidłowy proces gojenia i zabliźniania się skóry, a nawet zmniejszają widoczność blizn. Stosując odpowiednie środki, można wpłynąć na to, że blizna staje się mniej wyraźna. Jeśli blizny są potrądzikowe, to dobrze może sprawdzić się peeling na bazie kwasu salicylowego. 

Wizyta u kosmetologa może pomóc w redukcji blizn - wybierz jedną ze skutecznych metod 

Złuszczanie naskórka wokół blizny powoduje, że staje się cieńsza i mniej widoczna. Oczywiście zwykłe preparaty nigdy nie zastąpią tych stosowanych przez specjalistów kosmetologii, a także lekarzy medycyny estetycznej w gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej. Warto sięgnąć po mocniejsze peelingi zawierające kwas salicylowo-migdałowy lub glikolowy. W leczeniu blizn potrądzikowych mogą być skuteczne także zastrzyki z kwasu hialuronowego. Na blizny przerostowe mogą pomóc zastrzyki z kortykosteroidów. Te ostatnie zmniejszają ilość tkanki bliznowatej pod skórą. Jedną z ciekawych metod na blizny jest mikroigłowanie. Polega na nakłuwaniu blizny drobniutkimi igiełkami. Powoduje to powstawanie niewielkich zranień, które stymulują włókna kolagenowe. Mniej więcej w podobny sposób działa terapia laserowa na blizny. Najpierw powoduje uszkodzenie skóry w miejscu blizny, a potem regenerację skóry. Działa się w tym przypadku wiązką lasera także na skórę właściwą. Dzięki zabiegom laserowym blizna staje się cieńsza i jaśniejsza. Oczywiście zawsze wykonanie zabiegu poprzedza konsultacja, która ma potwierdzić lub wykluczyć możliwość wykonania zabiegu laserowego. Na redukcję blizn można zastosować także mezoterapię igłową. Ten zabieg polega na wstrzykiwaniu w bliznę substancji, które pobudzają regenerację tkanek, a ponadto produkcję włókien kolagenowych. 

Każda z metod redukcji blizn może być w pewnym stopniu skuteczna. Oczywiście to, jak bardzo uda się zniwelować widoczność blizny zależy od tego, czy jest to świeża blizna, czy też stara. Warto jednak próbować, jeśli w ten sposób można poprawić swoje samopoczucie, ale i wygląd.