Skóra, na której pojawiają się różnego typu zmiany i ropne wypryski potrafi przysporzyć wielu problemów. Najczęściej charakteryzuje się nadmiernym przetłuszczaniem, a czasem też skłonnością do podrażnień. Czynniki te powodują, że wymaga ona specjalnego traktowania. Tylko dzięki odpowiedniej pielęgnacji oraz dobrze dobranym zabiegom można przywrócić jej równowagę. Wtedy jej stan zaczyna stopniowo się poprawiać, a na skórze pojawia się coraz mniej niepożądanych zmian.
Sposobem, gwarantującym niesłychanie wysoką skuteczność w walce z trądzikiem jest kompleksowa konsultacja kosmetologiczna z naszym doświadczonym kosmetologiem. Oprócz zażegnania problemu specjalista doradzi, w jaki sposób dbać o cerę, aby była gładka i promienista przy każdej okazji.
Istnieją też sposoby, aby spróbować wyleczyć trądzik samemu. Poniżej przedstawiamy kluczowe aspekty, które będą niezbędne do walki z trądzikiem.
Czym wyróżnia się cera trądzikowa?
Charakterystyczną cechą cery tłustej jest to, że na jej powierzchni powstają różnego typu zaskórniki, krosty, grudki. Część z nich zlokalizowana jest pod naskórkiem, inne widoczne są na jego powierzchni. W zależności od typu mogą powodować ropne wykwity lub jedynie miejscowe podrażnienia.
Cerze trądzikowej prawie zawsze towarzyszy nadmierna produkcja sebum. Zbyt intensywnie pracujące gruczoły łojowe produkują za dużo substancji natłuszczających. Jeśli dochodzi do tego bakteryjne zakażenie, następuje zatkanie porów i powstawanie zmian. Z czasem stan ten się zaostrza.
Trądzik może dotyczyć osób w każdym wieku, niezależnie od płci. Najczęściej pojawia się w wieku nastoletnim. Często po ustaniu hormonalnej burzy samoistne zanika. Jednak w wielu przypadkach utrzymuje się także w wieku dorosłym. W zależności od stopnia nasilenia problemu pomocna może być odpowiednio dobrana pielęgnacja, zabiegi kosmetyczne lub leczenie dermatologiczne.
Etapy pielęgnacji, które warto wdrożyć przy problemach z trądzikiem
W pozbyciu się trądziku ważne jest zarówno dobranie odpowiednich kosmetyków, jak i wdrożenie różnych zabiegów pielęgnacyjnych. Skóra przetłuszczająca się wymaga bowiem specjalnego traktowania. Sukces w poprawie jej stanu zależy od systematyczności. Jakie etapy warto zatem wdrożyć, aby cieszyć się piękną skórą bez wyprysków?
1. Oczyszczanie cery
Pozbycie się zalegającego sebum i odblokowanie porów to zawsze najważniejszy krok w dbaniu o skórę. Przy cerze ze skłonnością do łojotoku niezalecane jest mycie jej bardzo agresywnymi kosmetykami. Zamiast złagodzić objawy, mogą one sprowokować skórę do jeszcze większej produkcji sebum. Do codziennej pielęgnacji najlepiej sprawdzają się łagodne żele, emulsje oraz pianki.
Co kilka dni można wykonać dogłębne oczyszczanie za pomocą peelingu enzymatycznego. Dobrze sprawdzi się też nałożenie na skórę maski z glinką. Okresowo można też stosować złuszczanie za pomocą kwasów AHA i BHA.
2. Tonizacja skóry trądzikowej
Bardzo niedocenianym krokiem w pielęgnacji cery z wypryskami jest jej tonizacja. Używanie odpowiednio dobranego płynu o neutralnym pH pomaga przywrócić równowagę skóry. Toniki przeznaczone do skóry trądzikowej mają działanie antybakteryjnie, delikatnie złuszczają obumarły naskórek, zwężają widoczność porów oraz łagodzą stany zapalne. Ważne jest, aby wybrać preparat, który nie zawiera w składzie alkoholu, ponieważ może on działać drażniąco i powodować nasilenie się zmian. Dobrym wyborem będzie tonik z kwasami AHA, który skutecznie oczyszcza i tonizuje cere.
3. Nawilżanie cery
Nawet skóra produkująca dużo sebum może być odwodniona. Dlatego nie można zapominać o stosowaniu dopasowanego do jej potrzeb kremu. Najlepiej sprawdzą się lekkie emulsje lub kremy pełne składników o działaniu nawilżającym. Skóra z trądzikiem może być zarówno tłusta, jak i mieszana. Wtedy obszary wolne od wyprysków bywają mocno ściągnięte i zaczerwienione. Równowagę między obszarami przesuszonymi, a nadmiernie przetłuszczającymi się przywróci dostosowany do potrzeb skóry krem, który znajdziesz w naszej ofercie.
Jakie substancje pomagają zwalczać trądzik?
Ze zmianami skórnymi o podłożu bakteryjnym można poradzić sobie zarówno stosując naturalną pielęgnację, jak i składniki o naturalnym pochodzeniu. Polecany jest między innymi olejek z drzewa herbacianego, który ma działanie antybakteryjne. Przeciwzapalnie i regulująco na wydzielanie sebum działają też inne składniki roślinne takie jak: z wierzba biała, kocanka piaskowa, rozmaryn, aloes, zielona i czarna herbata.
W zaostrzonych stanach warto jest sięgnąć po bardziej zaawansowane formuły. Sprzymierzeńcy cer mieszanych, trądzikowych i tych, które borykają się z przebarwieniami jest witamina B3. Poleca się również oczyszczanie i złuszczanie naskórka z wykorzystaniem kwasów. Najlepsze efekty można zaobserwować stosując kosmetyki z kwasem glikolowym, migdałowym, mlekowym i salicylowym.