Piękny Profil - Podstawowa pielęgnacja twarzy

Podstawa pielęgnacji cery. Jak skutecznie dbać o swoją skórę?

Piękna skóra w kilku krokach 

Podobnie, jak w sytuacjach, gdy cieszymy się dobrym zdrowiem, tak i przypadku cery, które nie sprawia większych problemów, ważne jest, aby jak najdłużej utrzymać ten stan. Dlatego nawet, wtedy gdy twarz wygląda promiennie warto jest wdrożyć podstawową pielęgnację. Dzięki temu przez długi czas zachowa swój promienny, młodzieńczy wygląd. O czym nie można zapominać?

1. Demakijaż i oczyszczanie 

Brak usuwania resztek kosmetyków kolorowych oraz nagromadzonych po całym dniu zanieczyszczeń jest największym pielęgnacyjnym grzechem. Zatkane pory skóry mogą spowodować, że dojdzie do rozwoju bakterii, a stąd już prosta droga do wyprysków i zaskórników.

Dlatego nie można zapominać o regularnym oczyszczaniu skóry. Najlepiej jest robić to dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Zaraz po obudzeniu można sięgnąć po łagodniejszy preparat taki jak pianka lub emulsja. Po całym długim dniu dobrze jest gruntowanie oczyścić skórę stosując żel lub olejek do demakijażu.

2. Ochrona przeciwsłoneczna 

Nawet bardzo dobrej jakości kosmetyki, pełne składników aktywnych i zaawansowane zabiegi kosmetyczne nie spełnią swojej funkcji, jeśli skóra nie będzie chroniona przed słońcem. Promieniowanie UVA i UVB wpływa na proces fotostarzenia się skóry. Uszkadza włókna kolagenowe, a więc strukturę skóry, powodując powstawanie zmarszczek.

Ochronę przeciwsłoneczną w postaci kremów z filtrem należy stosować przez cały rok. Słońce emituje bowiem groźne dla nas promieniowanie także jesienią i zimą. Po latach można dostrzec, że skóra osób, które sumiennie stosowały filtry dłużej pozostaje jędrna i wygląda na młodszą.

3. Nawilżanie i natłuszczanie skóry 

Skóra, która ma zapewniony odpowiedni poziom nawilżenia jest jędrna i elastyczna. Na jej powierzchni nie powstają tak szybko zmarszczki, a pod wpływem nacisku szybko wraca ona do swojego pierwotnego stanu. Dbanie o ten etap pielęgnacji jest ważne zarówno dla osób z cerą przesuszoną, jak i przetłuszczającą się. Regularne nawilżanie eliminuje uczucie ściągnięcia oraz sprawia, że skóra nie produkuje tak dużo sebum.

Składnikami, które mają silne działanie nawilżające jest między innymi aloes, mocznik, kwas hialuronowy, gliceryna, olejki. Ich stężenie i formułę trzeba indywidualnie dobrać do potrzeb skóry. Należy obserwować też, czy z czasem nie zmieniają się jej stan, co oznacza konieczność modyfikacji codziennego planu pielęgnacji cery. 

Jak zadbać o skórę, aby jak najdłużej wyglądała młodo? 

Dla wielu kobiet etap coraz widoczniejszego starzenia się jest trudny do zaakceptowania. Pojawiające się na skórze zmarszczki są najbardziej widocznym tego objawem. Jednak gdy już się pojawią, walka z nimi staje się coraz bardziej skomplikowana. Dlatego tak ważne jest dbanie o skórę, jeszcze przed tym, zanim się one pojawią. 

Skóra z pierwszymi oznakami starzenia wymaga bardziej zaawansowanej pielęgnacji. Warto wtedy włączyć takie kosmetyki jak sera z wysokim stężeniem składników odżywczych. Najlepsze działanie uzyskuje się stosując retinol, koenzym Q10, kwas hialuronowy, peptydy i witamina C. Kosmetyki należy nakładać zarówno na twarz, jak i na szyję.

Pomocne w zatrzymaniu czasu są też specjalistyczne zabiegi. Dlatego warto przynajmniej co jakiś czas udać się do zaufanego gabinetu kosmetycznego lub lekarza medycyny estetycznej. Specjalista oceni stan skóry i pomoże w wyborze najlepszych dla jej potrzeb zabiegów. Na pewnym etapie są one niezbędne, aby znów móc cieszyć się gładką i jędrną skórą.