Jak powstają zmarszczki?
Pojawiające się wraz z wiekiem zmarszczki to zagniecenia lub zagłębiania, które mają formę linii, bruzd lub fałdek. Główną, wewnętrzną przyczyną ich pojawiania się są zmiany zachodzące w skórze w procesie starzenia:
- wolniejsze tempo regeneracji i tworzenia się nowych komórek,
- zmniejszenie jędrności i elastyczności naskórka na skutek spadku poziomu produkcji kolagenu i elastyny,
- suchość cery, wynikająca ze spowolnionej syntezy kwasu hialuronowego,
- zubożenie zawartości lipidów, spowodowane osłabioną aktywnością gruczołów łojowych i potowych.
Do powstawania zmarszczek przyczyniają się również czynniki zewnętrzne, np. promieniowanie UV, zanieczyszczenie powietrza oraz styl życia: niezdrowa dieta, papierosy i alkohol.
Poznaj 7 sposobów na zapobieganie zmarszczkom!
Chociaż nie ma lekarstwa na zmarszczki, istnieją sposoby na opóźnienie ich pojawienia się i redukcję. Nie możesz zmienić swoich genów i procesów, zachodzących naturalnie w organizmie. Szczęśliwie jednak jesteś w stanie ograniczyć niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, stosując kilka prostych i sprawdzonych wskazówek.
- Ogranicz ekspozycję na słońce, a szczególnie opalanie się. Każdego dnia chroń ciało przed szkodliwym promieniowaniem UV za pomocą: kremu do twarzy z wysokim filtrem, okularów przeciwsłonecznych, okrycia głowy oraz odzieży.
- Pozbądź się uzależnienia od nikotyny, która znacznie przyspiesza starzenie się skóry: powoduje zmarszczki i sprawia, że cera wygląda na matową i ziemistą.
- Unikaj alkoholu, ponieważ odwadnia on komórki, z czasem je uszkadzając.
- Nawadniaj swój organizm oraz stosuj zdrową, zbilansowaną dietę, bogatą w antyoksydanty, ograniczające proces uszkadzania naskórka przez wolne rodniki.
- Wprowadź do swojej rutyny pielęgnacyjnej bogate w cenne składniki aktywne kosmetyki na zmarszczki.
- Unikaj produktów, zawierających chemiczne, podrażniające cerę substancje.
- Dostosuj formułę kremu lub serum do: zmieniających się wraz z wiekiem potrzeb skóry twarzy, pogody oraz pory roku.
Jakie metody na zmarszczki proponuje współczesna medycyna i dermatologia?
Jeżeli chciałabyś, aby Twoja cera wyglądała młodziej, możesz skorzystać z kilku dostępnych opcji walki ze zmarszczkami. Najbardziej rygorystycznym, inwazyjnym i drogim rozwiązaniem są zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, takie jak:
- terapia iniekcyjna toksyną botulinową, która tymczasowo blokuje sygnały chemiczne, powodujące kurczenie się mięśni i powstawanie zmarszczek,
- wypełnianie lub podnoszenie fałd i bruzd za pomocą kwasu hialuronowego,
- operacja liftingu, polegająca na usunięciu nadmiaru tłuszczu i zwiotczałej skóry oraz jej naprężeniu.
Mniej inwazyjne są profesjonalne zabiegi, wykonywane w gabinecie kosmetycznym. Techniki odnawiania powierzchni skóry, takie jak: mikrodermabrazja, dermabrazja i peelingi chemiczne mają na celu usunięcie martwych, przesuszonych komórek i pobudzenie procesu regeneracji starzejącej się cery. Z kolei laserowy resurfacing stosuje się w celu redukcji zmarszczek mimicznych i nierówności skóry twarzy, spowodowanych uszkodzeniami słonecznymi lub trądzikiem.
Dlaczego dobór odpowiednich kosmetyków jest istotny w zmaganiach ze zmarszczkami?
Z upływem lat Twoja cera staje się bardziej sucha, wrażliwa i łatwiej ulega podrażnieniom. Utrzymywanie spójnego, przemyślanego schematu pielęgnacyjnego może pomóc w utrzymaniu młodzieńczego wyglądu. Wysokiej jakości, regularnie aplikowane kosmetyki na zmarszczki o formule bogatej w naturalne składniki aktywne, okazują się szczególnie istotne dla zdrowia i kondycji skóry twarzy.
Które kosmetyki odgrywają ważną rolę w zwalczaniu zmarszczek?
W profilaktyce oraz walce z oznakami starzenia: liniami, suchą i zwiotczałą skórą oraz ciemnymi plamami, pomaga optymalnie zaplanowana rutyna pielęgnacyjna. Dlatego też kluczowe są codzienne zabiegi z zastosowaniem profesjonalnych kosmetyków na zmarszczki:
- Dokładne oczyszczanie cery za pomocą delikatnych żeli, emulsji, czy też pianek o neutralnym pH, które jednocześnie nawilżają i koją.
- Dostarczenie skoncentrowanej dawki cennych składników aktywnych za pomocą serum przeciwstarzeniowego.
- Nawilżanie, odżywianie, regeneracja oraz ochrona bariery hydrolipidowej naskórka dzięki zastosowaniu kremu z cennymi substancjami.
- Zadbanie o delikatną skórę wokół oczu, aplikując specjalistyczny krem lub serum.
Codziennie używane kosmetyki na zmarszczki, warto uzupełnić również o maski, wykazujące właściwości ukierunkowane na aktualne potrzeby cery. Pamiętaj też o cotygodniowym złuszczaniu martwych komórek naskórka za pomocą peelingu chemicznego, np. z kwasami AHA lub peelingu fizycznego na bazie cukru, czy też kawy.
Jakich składników aktywnych szukać w kosmetykach na zmarszczki?
Chcesz pomóc skórze twarzy w walce ze skutkami upływu czasu? W takim razie postaw na profesjonalne kosmetyki na zmarszczki. Poznaj topowe składniki aktywne, które wzmacniają ochronę cery przed uszkodzeniami lub wspomagają jej regenerację:
- filtr przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania – ma szczególne znaczenie profilaktyce: drobnych linii i zmarszczek, nierównej tekstury skóry oraz nieregularnej pigmentacji,
- niacynamid (witamina B3) – stymulując produkcję kolagenu, zwiększa elastyczność naskórka, niweluje ciemne plamy posłoneczne, zapobiega utracie wilgoci oraz zwalcza wolne rodniki,
- retinol (pochodna witaminy A) – zwiększa produkcję kolagenu i przyspiesza odnowę komórkową, ujędrnia skórę i usuwa martwy, szorstki naskórek,
- kwas hialuronowy (HA) – wykazuje właściwości ultranawilżające, silnie wiążąc cząsteczki wody,
- kwas glikolowy i inne alfa-hydroksykwasy (AHA) – likwidują martwe komórki i zwiększają elastyczność i gładkość skóry,
- witamina C – stymuluje produkcję kolagenu, rozjaśnia plamy starcze, chroni przed uszkodzeniami UV,
- peptydy – wzmacniają działanie innych składników przeciwstarzeniowych.
Zadbaj o właściwą rutynę pielęgnacyjną i zdrowy tryb życia!
Teraz już wiesz, że możesz w dużym stopniu decydować o wyglądzie swojej twarzy. Przestrzeganie zbilansowanej diety, zdrowy styl życia oraz dbanie o cerę za pomocą profesjonalnych kosmetyków na zmarszczki, pomaga w uzyskaniu gładkiej, jędrnej i promiennej skóry. Profilaktyka przeciwstarzeniowa oraz przestrzeganie zasad dotyczących pielęgnacji cery utrzymują ją długo w optymalnej kondycji, zapobiegając przedwczesnym oznakom starzenia się.