Piękne Ciało - porady dotyczące zmiany sylwetki

Jakie są kluczowe czynniki, niezbędne do wydajnego chudnięcia i tycia?

Na sylwetkę największy wpływ ma ilość i rozmieszczenie tkanki mięśniowej i tłuszczowej. Aby móc ją zmieniać, potrzebujesz zrozumieć jakie procesy są w największym stopniu odpowiedzialne są za nabieranie, i utratę tych tkanek.

Energia pobierana jest z pożywienia, wydatkujemy ją podczas ruchu. Biorąc pod uwagę to, że do prawidłowego funkcjonowania wszystkich procesów, potrzebujesz określonej ilości energii, jeżeli będzie jej za dużo, zostanie ona zmagazynowana w organizmie pod postacią tkanki tłuszczowej.

Niestety, jest to powolny proces, jednak przy zrozumieniu go, a także poznaniu najczęstszych błędów jakie wpływają na efekt końcowy można w pełni świadomie wpływać na to, jak będziemy wyglądali już za 6 miesięcy.

Nasz dietetyk podczas konsultacji dietetycznej pomoże Ci dokładnie zrozumieć w jaki sposób organizm odkłada tkankę tłuszczową, oraz jak tym świadomie zarządzać.

 

Bilans energetyczny

Bilans energetyczny to nic innego jak różnica tego, ile energii zostaje dostarczone do organizmu z pożywienia, od energii potrzebnej do utrzymania funkcji życiowych (ilość ta jest inna dla każdego organizmu) i energii poświęconej na aktywność fizyczną.               

Jeśli bilans ten jest dodatni – dostarczamy więcej energii niż jesteśmy w stanie zużyć, nadmiar jest odkładany w postaci tkanki tłuszczowej.

W przeciwnym wypadku, jeżeli do organizmu nie jest dostarczana wystarczająca ilość energii, lub jest ona dostarczana nieregularnie, tkanka nie ma okazji się budować, a organizm musi czerpać energię ze zgromadzonych wcześniej tkanek.

 

Jaki schemat działania trzeba przyjąć aby przytyć?

Aby przytyć, nie możesz doprowadzać do sytuacji, w której organizm często nie ma jedzenia z którego mógłby pobierać energię – nie możemy doprowadzać do tego aby często chodzić głodnym, nagradzając to późniejszym obżarstwem, co jest zjawiskiem znanym wielu osobom o szczupłej sylwetce. W chwili, gdy nie możemy pobrać energii z pożywienia i jesteśmy głodni, organizm pobiera ją trawiąc tkanki, w związku z tym wszystkie wysiłki pójdą na marne. Najlepszym wyborem jest jedzenie posiłków regularnie. Te dodatkowe, między podstawowymi mogą być nawet drobne, jednak pozwalają na stały dopływ energii i niwelują ryzyku utraty tak cennej masy tłuszczowej.

Manewrując ilością dostarczanych kalorii jesteś w stanie zarządzać tym, w jakim tempie będzie budowała się Twoja tkanka tłuszczowa. Nie możesz zapominać przy tym o ruchu, przy którym z kolei organizm pozbywa się energii. Jeżeli zależy Ci na tym, aby być zdrowym lub dodatkowo mieć jeszcze ładnie zbudowaną sylwetkę, możesz zdecydować się na aktywność fizyczną, dzięki której energia z pożywienia pozwoli Ci dodatkowo zbudować masę mięśniową i wskazać, w jaki sposób chcesz, aby modelowała się Twoja sylwetka.

 

Co zrobić aby schudnąć?

Aby chudnąć, ważne jest pamiętanie o bilansie energetycznym. Nie możesz doprowadzać do sytuacji, w której nie kontrolujesz tego, ile razy dziennie coś jesz, oraz jaką to ma kaloryczność. Popularnym błędem jest spożywanie drobnych, lekkich posiłków, jednak jedzonych za często. Może to być schrupanie kilku paluszków, spróbowanie zupy w odstępie pół godziny, co finalnie przekłada się na to, że tracisz kontrolę nad odżywianiem i organizm odkłada nadwyżkę energetyczną w postaci tkanki.

Częstym błędem osób, które chcą się odchudzać, jest nagłe przejście na restrykcyjną dietę, co wymaga wiele czasu, zaangażowania i poświęcenia, a biorąc pod uwagę fakt, że zmiana sylwetki to powolny proces, zostaje ona przerwana, bo ciężko jest funkcjonować w taki sposób przez długi czas. Istotne jest tutaj zrozumienie mechanizmów jakie zachodzą w organiźmie, by móc dostosować swoją dietę w taki sposób, aby była ona zdrowa, nie rezygnując z ulubionych posiłków.

Powinno się jeść ze świadomością, złym wyborem jest chwilowe wywrócenie świata do góry nogami aby wprowadzić nowe sztywne menu, nie sprawdzi się to u każdej osoby, część po prostu nie wytrzyma tej próby czasu.

 

Modelowanie sylwetki

Jeśli zaniedbasz regularną aktywność fizyczną, tkanki będą rozkładały się w niekontrolowany przez Ciebie sposób. Aktywność fizyczna, nawet drobna, ale regularna, pozwala na zachowanie wysportowanej sylwetki, przyczynia się do zdrowia i dobrego samopoczucia.

Istnieją jednak sposoby, aby decydować o tym, jak ma wyglądać nasza sylwetka. Odpowiednio dobranymi ćwiczeniami jesteś w stanie wpływać na zmniejszanie tkanki tłuszczowej, a także na budowanie masy mięśniowej.

Z kolei ćwiczenia, w których używane jest sporo siły, np. podnoszenie ciężarów, ćwiczenia na siłowni, doprowadzają do rozerwania włókien mięśniowych. Motywują przez to organizm do tworzenia w tych miejscach kolejnych włókien, przez co zwiększa się ilość tkanki mięśniowej. Warto pamiętać, że do jej budowania, używana jest energia.

Dobrym pomysłem jest zapewnienie sobie regularnego wysiłku dzięki spacerom z kijkami nordic walking, bieganiu z obciążnikami czy pływaniu na basenie. Ty jednak musisz spróbować, co będzie dla Ciebie najmilszą formą aktywnego spędzania czasu.

 

Podsumowanie wiedzy o kształtowaniu sylwetki

Treści, które przeczytałeś w tym artykule nie mogą być stosowane jako pomoc medyczna, jednak bez świadomości jakie procesy biorące udział w modelowaniu sylwetki zachodzą w Twoim organizmie, nie jesteś w stanie jej świadomie kształtować.

Nie ma w tym wszystkim żadnej magii, to Ty, bierzesz pełną odpowiedzialność za to jak buduje się Twoja sylwetka. Wystarczy zrozumieć co ma wpływ na to, jak wyglądamy i zmienić, destrukcyjne nawyki na takie, które będą nam sprzyjały.

To, co przekazaliśmy Ci tutaj jest jedynie wstępem, dobrym początkiem aby zrozumieć co tak naprawdę wpływa na to, jak w efekcie wygląda Twoje ciało. Jedyną drogą aby je kształtować jest świadoma zmiana nawyków.

Jeśli potrzebujesz pomocy aby przeanalizować w jaki sposób zarządzasz swoją energią i wprowadzić w życie nowe nawyki, które pozwolą Ci na świadome kształtowanie sylwetki, pomocna może być rozmowa z naszym profesjonalnym dietetykiem. Świadome odżywianie to pewna droga do skutecznej zmiany swojej sylwetki. Dzięki zadowoleniu naszych klientów, jesteśmy w stanie zagwarantować Ci realne efekty, lub zwrot pieniędzy.

Pamiętaj, że to jak zbudowane jest Twoje ciało to efekt działania przez długie lata według wpojonych nawyków. Masz szansę, aby kolejne przyniosły Ci sukces...